אוֹצָרוֹת
1968 15 בינואר

שלמה כותב מגיברלטר לאשתו מרים שבישראל על טיפול בסידורים

שלמה אופק מיצרי גיברלטר פורסם על ידי deganit goldblat
שלמה אופק במדי חיל הים

כתב היד

1 דפי המכתב

סיפור רקע

שלמה אופק, קצין החשמל של הצוללת דקר, שולח גלויה לאשתו מרים. שלמה שולח את הגלויה מגיברלטר. הוא שמח לשמוע שהכול בסדר, ואומר שאת הדברים הנוספים יסדרו יחד כשיחזור. הוא אף מעדכן את מרים בנושא הביטוח. גלויה זו היא המזכרת האחרונה של מרים משלמה. אח"י דקר היית צוללת ישראלית שטבעה בשנת 1968. טרם ההפלגה בצוללת לארץ שהו אנשי הצוות של אח"י דקר בבריטניה. הם היו שותפים לשיפוץ הצוללת, השתלמו והתמקצעו בהכרת מערכותיה והכינו אותה למסע לישראל. בדרכה מבריטניה לישראל טבעה הצוללת מסיבה בלתי ידועה וכל 69 אנשי הצוות שהיו עליה נספו. שלמה אופק היה קצין החשמל על אח"י דקר. שלמה נולד בוורשה שפולין, בשנת 1933. באותה שנה עלה ארצה עם הוריו. שנות ילדותו עברו עליו בגבעתיים עם אחותו הקטנה לאה. משפחתו של שלמה הייתה משפחה שומרת מסורת, ושלמה למד בבית ספר

שלמה אופק, קצין החשמל של הצוללת דקר, שולח גלויה לאשתו מרים.
שלמה שולח את הגלויה מגיברלטר. הוא שמח לשמוע שהכול בסדר, ואומר שאת הדברים הנוספים יסדרו יחד כשיחזור. הוא אף מעדכן את מרים בנושא הביטוח.
גלויה זו היא המזכרת האחרונה של מרים משלמה.
אח"י דקר היית צוללת ישראלית שטבעה בשנת 1968.
טרם ההפלגה בצוללת לארץ שהו אנשי הצוות של אח"י דקר בבריטניה. הם היו שותפים לשיפוץ הצוללת, השתלמו והתמקצעו בהכרת מערכותיה והכינו אותה למסע לישראל. בדרכה מבריטניה לישראל טבעה הצוללת מסיבה בלתי ידועה וכל 69 אנשי הצוות שהיו עליה נספו.

שלמה אופק היה קצין החשמל על אח"י דקר. שלמה נולד בוורשה שפולין, בשנת 1933. באותה שנה עלה ארצה עם הוריו. שנות ילדותו עברו עליו בגבעתיים עם אחותו הקטנה לאה. משפחתו של שלמה הייתה משפחה שומרת מסורת, ושלמה למד בבית ספר יסודי דתי. בתיכון למד בבית הספר המקצועי בסמ"ת בחיפה, במגמת רדיו ואלקטרוניקה.
בתום לימודיו, בשנת 1952, הוא התגייס לחיל הים. ומאז שירת תמיד על כלי שייט. שלמה למד בקורסי רדיו ואלקטרוניקה ושירת על הספינה 'נוגה'. לאחר מכן עבר לשרת כאלקטרונאי בשייטת 13. בהיותו נגד הוא נסע פעמיים לאנגליה: פעם אחת לתקופה של שנה, בתור טכנאי רדיו בדרגת רס"ר, כדי להכין את הצוללת 'תנין' – הצוללת הראשונה של החיל – ולהביאה ארצה; ובפעם השנייה לחצי שנה, על מנת להכשיר את טכנאי הרדיו של הצוללת 'רהב' –הצוללת השנייה של החיל.
באוקטובר 1960 הוא נשא לאישה את מרים לבית נקדימון. השניים הכירו מילדות כיוון שמרים הייתה חברתה הטובה ביותר של לאה, אחותו הקטנה של שלמה.
בפברואר 1966 הוא נשלח לקורס קצינים ובסיומו שב לצוללת בדרגת סגן. באותה תקופה היו זקוקים לקצין חשמל בצוללת 'דקר', ושלמה נעתר לבקשה.
באוקטובר של אותה השנה יצא שלמה עם אשתו וילדיו לבריטניה לשנה וארבעה חודשים לתקופת הכשרה מקצועית ושיפוץ הצוללת. שלמה בילה עם בני משפחתו עד שנפרדו כדי לחזור לארץ. הצוללנים, ובהם שלמה, יצאו למסע ארצה בצוללת, ואילו מרים והילדים הצטרפו לשאר המשפחות וחזרו ארצה במטוס. מרים, אורית וארז חזרו לחיי השגרה והיום־יום בארץ וחיכו לחזרתו של שלמה כמה שבועות אחריהם. שלמה הקפיד לשמור על קשר עם המשפחה. כאשר עגנה הצוללת במצרי גיברלטר לחידוש האספקה, ירד שלמה אל החוף ושלח לכל אחד מבני המשפחה גלויה בכתב ידו. לאחר מכן המשיכה הצוללת במסעה ארצה, אך במרחק של כ־485 קילומטרים בלבד מחופי הארץ טבעה הצוללת מסיבה בלתי ידועה.
מכתב זה עלה בשיתוף פעולה עם תיכון ליאו בק בחיפה, תשפ"ג.

כתב היד

עמוד 1/1

שלום מרים !
כרגע קראתי את המכתב שלך
אני מבין שהעניינים הסתדרו בכי-טוב
ואני שמח את שאר הדברים נוכל
לסדר כשאחזור. הודעתי ל"שיפר"
שישלח את המטען ואני חושב שהוא הבין
והתחיל לארוז. ייתכן איחור כי שכחתי
למסור רשימות לביטוח, אבל שלחתי אותן
מכאן.
שלום ולהתראות,
שלמה.

פרטי המכתב

הכותב/ת

שם: שלמה אופק
מיקום: מיצרי גיברלטר
תאריך: 15.01.1968

מקבל/ת המכתב

שם: מרים אופק
מיקום: חיפה, ישראל

מכתבים קשורים

מכתבים נוספים הקשורים למכתב שקראת

כתב היד

עמוד 1/1

שלום מרים !
כרגע קראתי את המכתב שלך
אני מבין שהעניינים הסתדרו בכי-טוב
ואני שמח את שאר הדברים נוכל
לסדר כשאחזור. הודעתי ל"שיפר"
שישלח את המטען ואני חושב שהוא הבין
והתחיל לארוז. ייתכן איחור כי שכחתי
למסור רשימות לביטוח, אבל שלחתי אותן
מכאן.
שלום ולהתראות,
שלמה.

פרטי המכתב

הכותב/ת

שם: #VALUE! #VALUE!
מיקום: בקום צבא

מקבל/ת המכתב

שם: מרים אופק
מיקום: חיפה, ישראל

מכתבים קשורים

מכתבים נוספים הקשורים למכתב שקראת

close
img
Design: Go Create Development: Web Skipper
reg

כניסה

אם יש לכם כבר חשבון, הכנסו עם קוד חד פעמי, או עם השם והסיסמה שלכם

הרשמה

הרשמו לאתר אוצרות וחברו את הסיפור שלכם לסיפור הלאומי של ארץ ישראל

  • eye

תפריט נגישות